Jdi na obsah Jdi na menu
 


Batika

CO POTŘEBUJEME NA BATIKOVÁNÍ:

*látku, kterou chceme přebarvit (nejlépe 100% bavlna)

*barvy na textil vhodné na bavlnu, viskózu a len (Duha, Iberia)

*sůl

*ocet

*velký hrnec (buď nerezový, nebo takový, ve kterém už se nebude vařit jídlo)

*nůžky

*různé provázky, nitě a bavlnky (různě silné)

*dřevěné kolíčky

*jehlu a nit

 

JAK NA TO:

Připravenou látku různě poskládáme nebo zmuchláme a ovážeme nebo sešijeme (viz níže - "příprava látky") . Pokud je látka nová, před barvením ji vypereme. Tím ji zbavíme škrobů, které by mohly způsobit, že by barva nechytla.

Nyní si připravíme barvící lázeň. Postup je uveden na balíčku s barvou. U Duhy postupujeme například takto: 

Jeden balíček (15g) postačí na obarvení 300 g látky, přičemž se barví v 7-10 litrech vody s 200 g soli (10 polévkových lžic). Pokud barvíme menší množství látky, použijeme odpovídající množství barviva i vody. Zbytek barviva pak ponecháme v balíčku a ten zakolíčkujeme nebo přelepíme izolepou a chráníme jej před vlhkem.

Vařící vodu nalijeme například do čtvrtlitrové zavařovací sklenice a rozmícháme v ní prášek (množství podle potřeby). Do hrnce dáme vařit potřebné množství vody a když je voda vlahá, přimícháme rozpuštěný prášek a sůl.

Látku ponoříme do lázně a za občasného míchání ohřejeme k varu, při kterém necháme látku barvit ještě zhruba 20 minut. Poté hrnec odstavíme a s občasným promícháním necháme zcela vychladnout.

Pak můžeme látku znovu ovázat a vložit do další barvy. Pokud ji už nechceme dále barvit, namočíme ji do zhruba pěti až sedmi litrů studené vody smíchané se skleničkou octa. Barvu tak necháme asi půl hodiny ustálit.

Poté látku mácháme několikrát v čisté vodě, dokud není voda čirá. Pokud je i po vymáchání látka cítit octem, vypereme ji ve vodě s troškou pracího prášku (postačí i ve studené).

Pověsíme a necháme usušit, suché vyžehlíme. Batikovanou látku je poté lepší prát v ruce, aby barvy tak brzy nevybledly.

                  

1) KRUHY (plangi)

Uchopíme libovolně velký cíp látky a ten pak ovážeme provázkem. 

 

2) PRUHY (plangi)

Látku složíme do harmoniky libovolným směrem a poté ji ovážeme. Skládáme například od výstřihu po lem. Nebo od ramena po opačný cíp lemu. Takovýmto zúůsobem také můžeme poskládat rukávy. 

3) ČTVERCE (trinik)

Látku složíme na čtvrtiny, ve středovém rohu nastehujeme rovnou čáru, která tvoří přeponu pravoúhlého trojúhelníku, a pevně stáhneme.

 

4) HUSNICE - tj. zvláštní přerušované pruhy (trinik)

Látku přeložíme na polovinu a těsně pod ohybem nastehujeme, pevně stáhneme a zavážeme.

 

5) ABSTRAKCE (trinik)

Látku (nejlépe jemnou) co nejvíce zamotáme a různě prošijeme pomocí jehly a nitě. Výsledný vzor je pokaždé jiný.